חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סוכר לבן: האם הוא יכול לסכן את הבריאות?

בשנים האחרונות המודעות לגבי אורח חיים בריא עלתה, ועדות לכך ניתן למצוא בשורה של פרסומים באמצעי התקשורת על הסכנות שבצריכה של מזון מעובד המכיל רמות גבוהות של סוכר לבן. למעשה, סוכר לבן מיוצר מסלק סוכר וכן קנה סוכר. מדובר בצמחים שנמצאו כבעלי השפעה דרמטית על הבריאות ועל רמת הסוכר בדם, וזאת בשל תהליך ייצור אשר מרחיק את המינרלים והוויטמינים לו הוא הגוף זקוק. לכן, כאשר אנו מדברים על סוכר לבן, חשוב להבין כי מדובר בחומר גלם שיכול לא רק לסכן את הבריאות אלא גם להוביל לתופעות של הרס השיניים, עלייה במשקל וכן סיכון מוגבר לסוכרת.

מדוע צריכה של סוכר לבן איננה מומלצת?

ארגון הבריאות העולמי יצא בהצהרה דרמטית לפני מספר שנים לגבי ההשפעות ההרסניות של סוכר על הגוף, וזאת בש שורה ארוכה של מחקרים שמצאו קשר הדוק בין צריכה מוגברת של סוכר לבן ליתר לחץ דם, סוכרת, השמנה וכן פגיעה בכבד. מאחר ובמעל ל 74% מהמזון ישנו ריכוז גבוה של סוכר לבן, חשוב מאוד לקרוא את הרכיבים של המזון ולבחור בחלופות בריאות יותר, כמו למשל סוכר חום. ההשפעה של הסוכר מגיעה לידי ביטוי לא רק מבחינה פיזית, אלא גם נפשית.

סוכר לבן: האם הוא יכול לסכן את הבריאות?

סוכר הוא חומר גלם ממכר, וזאת מאחר והוא מפעיל אזור במוח אשר מפריש את הורמון הדופמין שגורם לתחושה של הנאה, כך שבאופן טבעי הרצון לצרוך מזון מעובד כמו למשל שוקולד הופך לממכר. אם אתם מוצאים את עצמכם אוכלים כמויות גבוהות של טבליות שוקולד או מגדירים את עצמכם כמכורים למזון ממותק כמו למשל קולה, אין ספק כי לריכוז הגבוה של הסוכר יש חלק בצריכה המוגברת של מזון מעובד שמשפיע באופן דרמטי על הבריאות ואף עלול לחשוף אתכם למגוון בעיות בריאותיות, גם אם אתם לא נמצאים בסיכון. זאת ועוד, איגוד הבריאות העולמי מזהיר מפני סוכר לבן בשל ההשפעה שלו על משקל הגוף – גם בקרב ילדים. המגפה הגדולה ביותר של המאה ה 21 היא השמנה, כפועל יוצא מצריכה מוגברת של סוכר ומזון מעובד, כחלק בלתי נפרד משגרת החיים.

כיצד ניתן להימנע מצריכה מוגברת של סוכר?

מאחר וברוב המזון המעובד ישנו ריכוז של סוכר לבן, רצוי לקרוא קודם כל את הרכיבים של המוצרים אותם אתם רוכשים וכן להימנע מרכישה של מזון מעובד, ע"י בישול בבית. בבישול בבית אתם יכולים לשלוט על רמות הסוכר וכן להשתמש בתחליפי סוכר כמו למשל סוכר חום. המטרה שלכם היא להפחית עד כמה שאפשר את צריכת הסוכר, וזאת במסגרת ההבנה כי לסוכר לבן יש השפעה דרמטית על איכות החיים – בייחוד בעבור מבוגרים כמו גם ילדים שסובלים מהשמנה, יתר לחץ דם ומחלת הסוכרת.

מאמרים

אוכל ביתי ישראלי

נגישות