חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הילדים לא יכולים להפסיק לאכול שוקולד? אולי אתם צריכים עזרה מקצועית

התמכרות הינה נושא רגיש ומורכב, ולצערנו מדובר בתופעה שעלולה לקרות לכל אחד ואחת. לעתים, היא אף אינה פוסחת על ילדים, וילדים עלולים לסבול מהתמכרויות שונות ומגוונות. אחד מסוגי ההתמכרויות הרווחים בקרב ילדים הוא התמכרות לאוכל, מה שיכול להוביל לא רק לבעיות בריאותיות שונות אלא גם לתסכול עמוק, הן מצד הילד הן מצד ההורים שאינם יודעים כיצד להתמודד עם העניין. מהי התמכרות לאכול, כיצד היא עלולה להשפיע על חיי הילד והאם עזרה מקצועית תוכל לסייע? כל התשובות לשאלות הללו במאמר שלפניכם.

מהי התמכרות לאוכל?

ללא מזון אנחנו לא נוכל להתקיים, אבל אם נדבר בכנות, רוב האנשים אוכלים משום שיש להם תשוקה עזה לאוכל ובפרט למזונות מסוימים – במיוחד בעידן המודרני המאופיין בשפע ובמגוון של מזונות. אולם, נשאלת השאלה מתי הופכת התשוקה לאוכל להתמכרות של ממש המצריכה התערבות מקצועית? התמכרות לאוכל היא כמו כל התמכרות אחרת, אלא שהיא אינה התמכרות גופנית. האכילה הבלתי נשלטת אינה קשורה למנגנון פיזי של רעב, כי אם למצוקה רגשית כלשהי הבאה בשילוב עם התנהגות חסרת שליטה. אם אתם חושדים שילדכם מנהל מערכת יחסים לא בריאה וחסרת גבולות עם אוכל, מומלץ לפנות בהקדם לאיש מקצוע שיוכל לסייע לכם ולילדכם להתמודד עם העניין על הצד הטוב ביותר.

 

 

כיצד התמכרות לאוכל יכולה להשפיע על חיי הילד?

התמכרות לאוכל בדרך כלל מעידה על קושי רגשי המצריך טיפול. בניגוד לאמצעים ממכרים רווחים, כמו סמים, אלכוהול, סיגריות ועוד, אוכל הוא אמצעי זמין יותר ונגיש יותר עבור ילדים, כך שילדים עלולים בקלות לפתח תלות רגשית באוכל. כמו כן, קיים שפע רב של מזונות, במיוחד בעידן הנוכחי, ואין זה מפתיע שסוג המזונות המועדף על מכורי אוכל הוא מזון עתיר סוכר לבן ושומן הגורם להפרשת דופמין במוח. דופמין הוא המוליך העצבי האחראי על תחושת ההנאה שאנחנו מרגישים, כך שניתן להפיג תחושות רעות ומצוקות לזמן קצר על ידי אכילה של מזונות כאלה.

לא קל לזהות התמכרות לאוכל, אולם באופן כללי מדובר בתאווה בלתי נשלטת לאוכל, ובמיוחד למזונות מסוימים, מה שעלול להוביל גם לבעיות גופניות בנוסף לבעיות הרגשיות שככל הנראה קיימות. אחת התוצאות הכי נראות לעין של התמכרות לאוכל היא השמנת יתר, שכידוע עשויה לגרום לשלל בעיות בריאותיות ואף לפגיעה חמורה בביטחון ובדימוי העצמי. עם זאת, יש להדגיש, כי לא תמיד מכורים לאוכל יסבלו מהשמנת יתר, אך אין זה אומר שלא תהיינה השלכות בריאותיות של ההתמכרות על המכורים.

עזרה מקצועית

כשמדובר על התמכרות באוכל, דיאטה רגילה אינה תעזור. למעשה, יש צורך בביצוע תהליך גמילה של ממש, הכולל גם טיפול רגשי בידי איש מקצוע מתחום בריאות הנפש. מאחר שהתלות באוכל הינה רגשית גרידא ולא גופנית, טיפול רגשי עשוי להעניק לילד כלים בעזרתם הוא יוכל להתמודד עם מצבו הנפשי והרגשי וכתוצאה מכך, לחדול מלפנות לאוכל כמקור לנחמה. כמו כן, מומלץ לשלב את הטיפול הרגשי יחד עם עבודה של תזונאי/ת מוסמך/ת אשר יוכלו לבנות לילד תפריט מותאם אישית.

סיכום

לסיכום, התמכרות זהו נושא רגיש ומורכב באופן כללי, אך הוא עשוי להיות מורכב אף יותר כאשר מדובר בילדים. ילדים לא פעם יבחרו להתנחם בדבר הזמין להם ביותר – אוכל, כאשר הם חשים מצוקה, והדבר עלול להוביל להתמכרות ולתלות נפשית. אם אתם חושדים שמקרה כזה קורה גם אצל ילדכם, אנו ממליצים לכם לפנות למטפל מקצועי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

מאמרים

אוכל ביתי ישראלי

נגישות