חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פותחים את הלב: הכירו את סיפורו מעורר ההשראה של הלוחם רפי אדרעי ז"ל

סיפורו של רפי אדרעי הוא סיפור מרגש על לוחם אמיץ וחברתי מאוד שחירף את נפשו למען המולדת, אולם סיפור המורשת שלו נותר חרוט עמוק בזיכרון של בני משפחתו שהחליטו למנף את העשייה החברתית שלו, גם שנים רבות לאחר מותו. מי היה רפי אדרעי וכיצד סיפורו עורר השראה להקמה של עמותה חברתית? להלן כל הפרטים.

רפי אדרעי – הכירו את גיבור ישראל

רפאל (רפי) אדרעי נולד בעיר צפת למשפחה בעלת שורשים עמוקים וחברתיים, כפי שניתן היה לראות עוד מגיל צעיר כאשר בחר להצטרף לתנועת הנוער העובד והלומד. בפרק זמן קצר מאוד הוא הצליח לבלוט, לא מעט בזכות התושייה שלו ואהבת המולדת שהדביקה את החניכים שלו ואף עוררה בהם השראה עמוקה. אחד מהסיפורים הבולטים שנקשרו בשמו של רפי אדרעי התרחש בעת העזיבה של השלטון הבריטי, כאשר החליט לעבור מבית לבית מתוך מטרה לאתר את דגל ישראל ולתלות אותו על גג של בניין הצמוד לבניין המשטרה, כל זאת מתוך מטרה לעודד את התושבים ולהחדיר בהם את הציונות ואהבת המולדת. את הדגל הוא תלה תחת אש חיה שאיימה על חייו, אולם זה לא עצר אותו בדרך להגשים את המשימה שלו.

עם שירותו הצבאי הצטרף רפי אדרעי לכוחות הלוחמים שהגנו על העיר הנצורה צפת, בתור מ"כ מוכשר שבהמשך גם הפך למומחה לסליקת נשק. אדרעי לקח במסגרת שירותו הצבאי חלק בשורה של מבצעים חשובים, כמו למשל פשיטה על כפר. כמי שהיה מחובר מאוד למולדת ולעיר הולדתו צפת, אין ספק כי השירות הצבאי שלו גילם בצורה מושלמת את העשייה החברתית שלו, בייחוד לאור התפקידים הרבים שבהם לקח חלק, עד שנפל בגיל 24 בלבד בעקבות קליע שנורה מאש המצרים. משפחתו בחרה לקבור אותו בראש העין, אולם מותו שהשאיר אותם המומים וכואבים לא עצר אותם בדרך להמשך החזון החברתי של אדרעי, וזאת על ידי הקמה של עמותה חברתית בשם אחינועם.

 

 

עמותת אחינועם – ממשיכת דרכו של רפי אדרעי ז"ל

עמותת אחינועם היא עמותה ללא מטרות רווח אשר הוקמה בשנת 2018 על ידי בני המשפחה רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי. רפי אדרעי ואחיו תורמים רבות למען מדינת ישראל והפריפריה, וזאת על ידי קידום של תוכניות חברתיות פורצות דרך כמו למשל תוכנית חלוקת מחשבים. מדובר בתוכנית אשר נועדה לגשר על הפערים הטכנולוגיים שנוצרו על רקע התפרצות מגפת הקורונה. בני המשפחה החליטו להרים את הכפפה ולצאת במבצע גיוס מחשבים מחודשים או חדשים בעבור תלמידים מהפריפריה, ועדות להצלחה של התוכנית הזו אפשר למצוא עם חלוקה של למעלה מ-25,000 מחשבים. באתר של עמותת אחינועם תוכלו לקבל מידע מורחב אודות תוכניות נוספות שמתקיימות בכל רחבי הארץ, והופכות את עמותת אחינועם לעמותה בעלת משמעות, בייחוד על רקע הסיפור המרגש של רפי אדרעי ז"ל שנפל בקרב.

לסיכום

סיפורו של רפי אדרעי ז"ל הוא סיפור מרגש, גם עשרות שנים לאחר שנהרג בגיל 24 בלבד בזמן מלחמת יום העצמאות. הלוחם האמיץ שגם שימש בשורה של תפקידים חברתיים כמו למשל מדריך ראשי, מפקד גדנ"ע ופעיל חברתי ממשיך לעורר השראה בבני משפחתו, כפי שניתן להבחין עם העשייה החברתית הענפה של בני משפחתו שהקימו את עמותת אחינועם, לצד גיוס כספים שנועד לטובת הקמה של בית יד לבנים – מקום הנצחה שאליו יכולים להגיע בני משפחה וחברים של נופלים מכל מלחמות ישראל.

מאמרים

אוכל ביתי ישראלי

נגישות