חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מזינים את הגוף: באילו מאכלים נוכל למצוא ויטמינים ומינרלים חשובים לגופנו?

התזונה שלנו היא חלק בלתי נפרד מיצירה של אורח חיים בריא ומאוזן, בייחוד כאשר לוקחים בחשבון את ההשפעה החיובית של ריכוז ויטמינים כמו גם מינרלים החיוניים לבריאות. בעידן שבו האוכל המתועש הופך לחלק בלתי נפרד משגרת החיים ולא מעט ישראלים סובלים ממחסור תזונתי של ערכים גבוהים, אפשר ואף רצוי להיעזר בסקירה הבאה לטובת הזנה של הגוף וחיזוק המערכות, כל זאת באמצעות שילוב של מאכלים מזינים ובעלי ערכים גבוהים. מהם? כל הפרטים מחכים לכם בסקירה הבאה.

מגנזיום צילאטר – שעועית ירוקה

צריכה מרבית של מגנזיום היא חיונית בעבור כל אחד ואחת מאיתנו. למעשה, מינרל חשוב מגנזיום ציטרא הוא שותף למעל ל-300 תהליכים בגוף ומחסור במגנזיום עשוי להוביל להתכווצות שרירים בלתי רצונית, ירידה בצפיפות העצם, מיגרנות ועוד. כאשר המגנזיום גבוה בגוף, ניתן לנצל את הנוכחות הגבוהה לטובת הפחתה בסיכוי להיווצרות של  דלקות. אספקה גבוהה של מגנזיום אפשר לקבל באמצעות שילוב של מזון כמו למשל שעועית ירוקה המכילה תכולה גבוהה מאוד של מגנזיום לצד תכולת סיבים ופחמימות גבוהה התורמת לתחושת השובע, ואף עשויה לסייע לטובת עיבוד של אינסולין בצורה תקינה.

ויטמין C – פירות

שילוב של פירות בתפריט הוא חלק חשוב מאוד מיצירה של אורח חיים בריא ומאוזן, בייחוד כאשר לוקחים בחשבון כי בפירות כמו למשל תפוזים יש ריכוז גבוה של ויטמין C. ויטמין זה הוא חשוב מאוד לטובת התפקוד של מערכת העצבים, חיזוק המערכת החיסונית וכן חיוני לתהליכים עצביים. על כן, באמצעות קינוחים המבוססים על פירות ניתן להגביר את הצריכה של הוויטמין הזה לצד מינרלים כמו גם סידן המצויים בפירות טריים, ובהתאם לכך להגביר את הריכוז של ויטמינים החשובים לגוף האדם.

 

 

רטינול – בטטה

רטינול המוכר יותר בשם ויטמין A הוא בעל תפקיד משמעותי מאוד בכל הקשור לשמירה על מערכת החיסון וכן תהליכים אנטי דלקתיים. את הריכוז הגבוה ביותר של רטינול אפשר למצוא בירק כמו בטטה. כאן תוכלו למצוא סקירה אודות היתרונות הבריאותיים של הבטטה, כאשר אחד מהיתרונות הבולטים אותם ניתן למנות הוא בין היתר ריכוז גבוה של הוויטמין הזה, לצד ערכים תזונתיים גבוהים שהופכים את הבטטה לירק מושלם בתפריט שלכם.

סידן – פירות יבשים

סידן הוא המינרל השכיח ביותר בגוף האדם ועל כן הוא מהווה כ-2% ממשקל הגוף. הסידן חשוב לטובת מגוון רחב של תהליכים גופניים, החל מפרשה של הורמונים ועד להעלאת מסת השריר וכן חיזוק מערכת החיסון. ריכוז גבוה של סידן אפשר למצוא בחלב אבל גם בפירות יבשים אשר הפכו למבוקשים מאוד בשנים האחרונות, ולא בכדי. פירות יבשים מכילים תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים אשר עשויים לסייע לטובת פעילות מעיים תקינה, מתן אנרגיה לגוף ועוד.

לסיכום

באמצעות הסקירה אותה הצגנו לכם כאן, גם אתם תוכלו להוביל ליצירה של תפריט תזונתי התומך בבריאות שלכם אבל גם מגלם בחובו אפשרות נרחבת מבחינת היכולת לנצל את התוצרת המקומית לטובת ריכוז גבוה של ויטמנים, ברזל וסידן. יחד עם זאת, כל החלטה על שינוי תזונתי צריכה להתבצע באמצעות תזונאית המתמחה בתחום, כל זאת מתוך מטרה להוביל לבנייה של תפריט המותאם באופן מדויק לצרכים שלכם, כמו גם לוקח בחשבון את הערכים התזונתיים הגבוהים החיוניים בעבור כל אחד ואחת מאיתנו, בכל גיל.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים

אוכל ביתי ישראלי

נגישות